Pomáháme

Ohrožení outloni dostanou pomoc z Česka. Logistická společnost WELL PACK finančně podpoří projekt na záchranu vzácných poloopic.

Poloopice outloň váhavý má v současné době podle Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN přidělen status „Zranitelný“ a podle Zákona č. 5 Indonéské republiky o ochraně živých zdrojů a ekosystémů z roku 1990 jsou tzv. „Absolutně chráněným druhem“. Podle tohoto zákona je jakékoli obchodování s tímto druhem zakázáno. Přesto je to jeden z nejvíce obchodovaných druhů savců v Indonésii vůbec, který je prodáván převážně jako domácí „mazlíček“.

“V Indonésii jsou poměrně slušné zákony na ochranu zvířat a obchodování s nimi, problém je ale ten, že se tyto zákony velmi málo vymáhají. Jedním z hlavních důvodů proč se nevymáhají, je to, že existuje velmi málo míst, kam by se zabavená zvířata mohla umisťovat,“ říká představitel projektu Kukang František Příbrský.

Celý projekt je postaven na důsledném monitoringu černého trhu, kde se outloni prodávají. Tyto informace pak budou předávány místním úřadům a policii. Zároveň s tím vzniká speciální klinika, ve které zabavená zvířata dostanou odpovídající péči. Až dosud totiž poloopice končily v místních zoologických zahradách, kde velmi často po několika dnech uhynuly.

„V ideálním případě se outloni bezprostředně po zabavení přesouvají do rehabilitačního centra. Outloni mají z trhů často rozsáhlé zdravotní problémy (dehydratace, hypokalcémie, infekce atd.) a vyžadují intenzivní péči. Po karanténě následuje rehabilitační proces, kdy si outloni opět zvykají na přirozený život a potravu.“ Vysvětluje záměr František Příbrský.

Samotná situace si ale kromě veterinárního zázemí vyžaduje i osvětu domorodců. Počítá se tedy se vznikem vzdělávací části projektu, kde budou probíhat semináře a praktické ukázky zvířat, která prošla „péčí“ lovců a už nejsou schopní návratu do volné přírody. Často se totiž stává, že outloňům určeným pro prodej do domácností vytrhají všechny zuby. Cílem osvěty je ukázat, že divoká zvířata nejsou domácí mazlíčci, v zajetí trpí a patří do přírody.

„Téměř každý den tam vidím ptáky držené v malých klecích u rušné silnice, opice uvázané na krátkém provazu, vyhublé koně, psi se svrabem v hrozném stavu apod. Špatné povědomí o vhodných životních podmínkách pro zvířata je také jedním z důvodů, proč si tu mnoho lidí pořizuje outloně. Vůbec jim nedochází, že se o ně nedokáží dostatečně postarat. Vzdělávání místního obyvatelstva je velmi důležitý bod našeho záchranného programu,“ dodává Příbrský.

Projekt na ochranu ohroženého druhu poloopic takového rozměru je v české společnosti unikátní. Měl by zásadně ztížit možnost lovců a pašeráků volně prodávat outloně a zároveň zajistit odchyceným zvířatům odpovídající péči s cílem dostat poloopice zpátky do volné přírody.


Projekt Kukang